Image

*Fazla miktarda oksidatif stres yaratan serbest radikaller follikülogenezi oosit matürasyonunu,ovulasyon ve implantasyonu olumsuz etkiler.Bu nedenle antioksidan takviyelerde fertilite artışı söz konusu olabilmektedir.

*Polikistik over sendromu ve diğer infertilite nedenlerinin oluşumunda oksidatif stres önemli rol oynamaktadır.

*Astaksantin’in antioksidan özelliği E vitamininden 100 kat daha fazladır.

*Omega 3 yağ asitleri oosit kalitesini artırmaya yardımcı olur.

*Quatro folic;folik asite göre biyoyararlanımı 7 kat daha yüksektir.Doğrudan folat döngüsüne giren biyolojik aktif formdur.

*Metil Kobalamin (Aktif B12;)Organizmada üretilmez.Besinlerle veya takviyelerle alınması gereklidir.Kandaki kırmızı kan hücrelerinin üretimi,DNA ve myelin sentezinde folik asit ile beraber çalışır.Aktif B12 vitamini Çinko ve Magnezyum gibi minarellerin fonksiyonlarında etkilidir.

*Krom ;Kan şekerini düzenler ve insülin hassasiyetini  artırır.Ayrıca kolestrol ve trigliserid düzeylerinin  düşürülmesine destek olur.

*D Vitamini;İnsülin duyarlılığını artırmaktadır.D vitamini düzeyinin düşük olması şeker hastalığı,insülin direnci ve glikoz toleransında bozulma ile ilşkilidir.

*Magnezyum;Yetersizliği durumunda insülin duyarlılığı azalır.Gıdalarla yetersiz Mg alınması ve kan düzeylerinin düşük olması insülin direncinde artışa yol açmaktadır.Mg aynı zamanda hayat süresinin uzunluğunu belirleyen telomer uzunluğunun korunmasında da yararlıdır.

*Çinko;Kan düzeylerinin düşüklüğü insülin direnci ve şişmanlarda metabolik sendrom ile ilişkilidir.Polikistik over sendromu olan kadınlarda 6 ay süre ile çinko sülfat takviyesi kan şekerinde azalma,insülin direncinde azalma ve kan yağlarında düşüş sağlanmıştır.

*Koenzim Q10;Günde 100mg verilmesi ile insülin direncinde azalma ve antioksidan kapasitede artış gözlenmektedir.

*Üzüm çekirdeğinde bulunan resveratrol maddesi ile yapılan hayvan çalışmalarında overlerdeki kistik yapının düzeldiği,insülin direncinin azaldığı,ovulasyon fonksiyonunun tekrar düzenlendiği gösterilmiştir.(Ege Üniversitesi 2014).Aynı zamanda üzüm çekirdeği çok güçlü bir antioksidandır.Bu şekilde DNA yapısının korunmasında önemli rol oynar.Serbest radikallerin oluşturduğu hasarı da önleyici etkisi vardır.

*Glutatyon;Vücuttaki her hücrenin her gün kullandığı güçlü bir antioksidandır.Düşük glutatyon seviyeleri insülin direncine neden olmaktadır.Glutatyon,Koenzim Q10,B kompleks ve D vitamini  dörtlüsü diyabet ve insülin direnci riskinden koruyucu önemli araçlardandır.

*L-Arginine;İnsülin duyarlılığını arttırıcı etkisi,glikoz metabolizmasını düzenleyici etkisi diyabet riski olan hastalarda önemli katkı sağlamaktadır.NO2 üzerinden dolaşım düzenleyici etkisi vardır.